Medzinárodné Gajdošské fašiangy patria k tradíciám, ktoré spestrujú život obyvateľom obcí Malá Lehota, Veľká Lehota i Jedľové Kostoľany. Trojdňové podujatie sa podľa katolíckeho kalendára začína každoročne posledný piatok pred Popolcovou stredou a vyvrcholí fašiangovou zábavou. Podľa starého zvyku krojovaní fašiangovníci prejdú celú obec a všetky štále od domu k domu a nezabudnú ponavštevovať aj svojich rodákov v okolitých obciach a mestách.
Gajdošské fašiangy sa s obcami Malá Lehota, Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany spájajú už 25 rokov. Práve tieto obce boli v regióne kolískou gajdošov. Gajdy tu vyrábali od nepamäti mnohí obyvatelia a ich výroba i muzicírovanie sa dedilo z pokolenia na pokolenie. Vyhrávalo sa vo chvíľach radostných i smutných, pri obradoch a oslavách, na muzikách, na krstinách i svadbách. Gajdami sa odprevádzali regrúti odchádzajúci na vojnu, pastieri si na nich vyhrávali pri pasení dobytka. Gajdy neraz odprevádzali ľudí i na poslednej ceste. Postupne však remeslo i tradície zanikali. O ich udržanie sa vo veľkej miere pričinil rod Garajovcov z Veľkej Lehoty, ktorý je gajdovaním známy na Slovensku i v zahraničí. Práve Garajovci stáli pri zrode tradície Gajdošských fašiangov v roku 1987. Vďaka Gajdošským fašiangom sa podarilo osloviť aj mladšiu generáciu a dostať gajdošstvo do povedomia ľudí. V súčasnosti má Cech slovenských gajdošov približne 60 učňov, tovarišov a majstrov.
Gajdoši patria k najstarším a najuniverzálnejším ľudovým inštrumentalistom. Pre hudobnú zložitosť a náročnosť hry na gajdy sú práve gajdoši považovaní za najlepších muzikantov.
Na Youtube sme našli aj takýto historický dokument z gajdošských fašiangov v Jedľových Kostoľanoch z roku 1969 pod názvom Zagajduj mi gajdoš: https://www.youtube.com/watch?v=NLpcAbXkXyU (link na video nám poslala p. Tothová).