Dvojhlasné gajdy s jednoduchou melodickou píšťalou a nafukovacou trubicou
Dnes sa tento druh dvojhlasných gájd vyskytuje v dvoch obciach na severnej Orave – v Sihelnom a v Oravskej Polhore. V minulosti bolo jeho územné rozšírenie omnoho väčšie a zahrňovalo dve veľké teritóriá. Na severnom Slovensku sa popri ďalších obciach v Slovenských Beskydách (Rabča, Rabčice a iné) dvojhlasé gajdy vyskytovali v celej oblasti Tatier, pričom boli rozšírené až po Považie a na východe po Prešov. Na severozápadnom Slovensku sa nachádzali od Žiliny až po hraničné obce s Moravou.
Melodická píšťala (gajdica, gajdicová píšťalka) tohto typu gájd je trubica so šiestimi hmatovými otvormi vpredu, jedným hmatovým otvorom vzadu (kontrová dierka) a jedným bočným doľaďovacím otvorom (štimová dierka) na jej dolnom konci.
Hmatové otvory smerujú šikmo zdola nahor, sú spravidla oválne a nachádzajú sa na zúžených miestach, ktoré vytvárajú dokonalé lôžko pre ich dokonalé zakrytie a pohodlné uloženie prstov.Medzi hmatovými otvormi je gajdica zdobená vylievanými cínovými prstencami.
Do vývrtov horného konca melodickej píšťaly sa vkladá tónotvorné zariadenie – piskor, rajcok. Je to krátka, na hornom konci uzavretá trubica z čiernej bazy, s pozdĺžnym zárezom do plášťa v smere zhora nadol, ktorý vytvára kmitajucí jazýček ( perko, brčko ). Uzatvárací kolík horného konca nepresahuje svojou dĺžkou miesto zárezu jazýčka. Jednou časťou je umiestnený v kozičke , ktorá spája vzduchový rezervoár s melodickou píšťalou. Piskor je na dolnom konci ovinutý konopnými vláknami. Jednou z ich funkcií je zamedzenie vedľajšieho prieniku vzduchu zo vzduchového rezervoáru do melodickej píšťaly.
K donému koncu melodickej píšťaly sa pripája ozvučnica ( rameno gajdice ). Pozostáva z dvoch častí – z cylindrickej do oblúka zahnutej trubice z mosadze ( v súčasnosti aj z umelých hmôt), ktorá plynule prechádza do kónického rozšírenia ( rožok ) z mosadzného alebo postriebreného hliníkového plechu. Ústie ozvučnice je čiastočne zakryté a ozdobne tvarované.
Melodická píšťala je so vzduchovým rezervoárom pravouhlo lomená cylindrická trubica, s vŕtaním 22-23 mm, ktorej vonkajší tvar je opracovaný do podoby kozej hlávky (koza, kozička ).
Burdónová píšťala ( bas ) je cylindrická trubica zložená z troch pohyblivých častí ( článkov ). Jej celková dĺžka sa pohybuje v rozmedzí 750-1050 mm. Jednotlivé časti basu sú na miestach spojov zosilnené prstencami z mosadzného plechu, alebo vyliate cínom či olovom. Taktiež po dĺžke sú vylievané buď jednoduchými, alebo ozdobnými prstencami z cínu, či olova. K dolnému, tretiemu článku je pripojená ozvučnica ( roh basu ). Jej oblúková časť je spravidla drevená. Kónické rozšírenie tvorí hovädzí roh predĺžený mosadzným plechom. Na konci ho uzatvára kryt s kruhovým otvorom.
Burdónovú píšťalu spája so vzduchovým rezervoárom pravouhlo lomená cylindrická trubica ( koleno basu ) s vŕtaním 12-14 mm. U väčšiny gajdošov má podobu hlavy draka s otvorenou tlamou.
Vzduchový rezervoár ( koža, skura ) je v zadnej časti – po odrezaní zadných nôh – zvnútra zviazaný. Do otvoru v krku sa viaže kozička s gajďicou , vo vývode po prednej ľavej nohe je umiestnená nafukovacia trubica, vo vývode po prednej pravej nohe koleno basu s burdónovou píšťalou.
Nafukovacia trubica ( fukar, fukač ) je dlhá 100 – 150 mm, s vnútoným priemerom 15 – 23 mm. Na dolnom konci je vybavená klapkou z kože, ktorá zabraňuje spätnému prieniku vzduchu zo skuri . Fukár je spojený so vzduchovým rezervoárom prostredníctvom ďalšej cylindrickej trubice (cca 200 mm s vŕtaním takým istým ako u fukára ), ktorá je do skuri takmer celá zasunutá. Okrem funkcie spojovacieho článku zabezpečuje stabilnú polohu fukára aj vtedy, ak ho hráč vypustí z úst. Na dolnom konci je uzatvorená dreveným kolíkom, aby vzduch prúdil von cez bočný otvor v stene trubice, t.j. nie priamo do stredu vzduchového rezervoára, ale aby smeroval do jeho zadnej časti.Tesniacim prostriedkom všetkých pevných i pohyblivých častí sú konopné vlákna.
Ladenie a prstoklad.
Ladenie základného tónu melodickej píšťaly sa pohybuje v rozmedzí tónov d 1 – fis 1 . Tón burdónovej píšťaly znie – ako u všetkých typov gájd na Slovensku – o dve oktávy nižšie.
Prstoklad je spojený s kombináciou 6 hmatových otvorov na prednej a 1 hmatového otvoru na zadnej strane gajdice . Zaužívaný je prstoklad ľavej ruky nad pravou. A to tak, že palec ľavej ruky zakrýva dierku na zadnej strane a spredu bolo rozloženie prstov 3 a 3 (od hora: ľavý ukazovák, ľavý prostredník, ľavý prsteník, pravý ukazovák, pravý prostredník, pravý prsteník).
(text Bernard Garaj ml.)