Pozývame Vás na program pri príležitosti zápisu Gájdošskej kultúry do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva do UNESCO a 30. výročia založenia Slovenského Gajdošského Združenia.
Medzinárodný gajdošský festival 24.-25.6.2016 Veľké Zálužie
„ Zagajduj gajdoško“
Vstup voľný!
PIATOK: 24.6.2016- Spoločenský dom
16,30 – Otvorenie gajdošskej výstavy venovanej Jozefovi Antalíkovi
17,00 hod – Vystúpenia sólo gajdošov- predstavia sa mladí gajdoši, majstri a zahraniční hostia
SOBOTA: 25.6.2016- Spoločenský dom
16,00 hod – Workshop hry na gajdy – Muzikológ Janusz Jaskulski z Poznane /Poľsko/
17,00 hod – Galaprogram – koncert gajdošskej hudby, predstavia sa sólisti, hudby a muziky zo Slovenska, Čiech a Moravy, Poľska, Chorvátska
Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
29. ročník Gajdošských fašiangov sa uskutoční dňa 05. až 07. februára 2016 v Malej a Veľkej Lehote.
O gajdošských fašiangoch napísali:
Fašiangy vo veľkom štýle neďaleko Moraviec: Prídu gajdoši z celého Slovenska
Originál článku je { TU }
V našom regióne sa uskutoční veľká paráda. Obce Malá Lehota, Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany opäť po roku spoja Gajdošské fašiangy. Stretnú sa na nich gajdoši zo všetkých regiónov Slovenska.
Trojdňové podujatie sa podľa katolíckeho kalendára začína každoročne posledný piatok pred Popolcovou stredou a vyvrcholí fašiangovou zábavou.
Od domu k domu
V sobotu 6. februára prejdú v Jedľových Kostoľanoch v okrese Zlaté Moravce podľa starého zvyku krojovaní fašiangovníci celú obec a všetky štále (lazy) od domu k domu.
Fašiangový program bude následne pokračovať pred kultúrnym domom, kde sa uskutoční pravá zabíjačka. O 18:00 hodine začne v kultúrnom dome program, po ktorom príde nefalšovaná fašiangová zábava. V nedeľu 7. februára vyvrcholí podujatie Gajdošskou svätou omšou. Samotné zasadnutie Cechu slovenských gajdošov sa uskutoční v sobotu 6. februára v kultúrnom dome vo Veľkej Lehote.
Kolíska gajdošov
Obce Malá Lehota, Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany boli v regióne kolískou gajdošov. Gajdy tu vyrábali od nepamäti mnohí obyvatelia a ich výroba i muzicírovanie sa dedilo z pokolenia na pokolenie. Postupne však remeslo i tradície zanikali.
Vďaka Gajdošským fašiangom sa podarilo osloviť aj mladšiu generáciu a dostať gajdošstvo do povedomia ľudí. V súčasnosti má Cech slovenských gajdošov niekoľko desiatok učňov, tovarišov a majstrov. Gajdoši patria k najstarším a najuniverzálnejším ľudovým inštrumentalistom. Pre hudobnú zložitosť a náročnosť hry na gajdy sú práve gajdoši považovaní za najlepších muzikantov.
Foto: ilustračné
GAJDOVAČKA 17. gajdošský festival od 09. do 11.9.2016 v Oravskej Polhore.
V dňoch 9.-11. 9. 2016 pripravujeme aktuálny ročník gajdošského festivalu (pôvodný termín 16.-18. 9. 2016 sme museli zmeniť pre obsadenosť priestorov Kultúrneho domu.
V mene usporiadateľov prijmite pozvanie na účinkovanie na festivale so svojim max. 5´ blokom gajdošských piesní (pri hudobných zoskupeniach do 7´), ktoré reprezentujú a prezentujú príslušný miestny gajdošský štýl a typ gájd.
Do súťaže mladých gajdošov do 25 rokov pozývame všetkých. Ich prezentácia je našou prioritou. Aj z tohto dôvodu sme súťaž rozšírili o kategóriu „vlastnej interpretácie“. Prosíme o informovanie o možnosti zúčastniť sa súťaže medzi mladými gajdošmi. Ceny budú, ako to už sa to už na Gajdovačke stalo zvykom, zaujímavé (gajdy od Juraja Dufeka).