Slovenské gajdošské združenie, informácia o súbore.
Slovenské gajdošské združenie založila v roku 1986 skupina gajdošov a ctiteľov gajdošskej hudby a tanca. Hlavnou pohnútkou pre jeho vznik bola snaha o znovuoživenie, donedávna mimoriadne bohatej, gajdošskej tradície na Slovensku. Jedným z najprirodzenejších prostriedkov takéhoto oživenia je určite čo najčastejšie živé vystupovanie gajdošov pri rôznych príležitostiach. Postupne sa ukázalo potrebným doplniť skupinu gajdošov a hráčov na dychové ľudové hudobné nástroje o sláčikových muzikantov a speváčky. Tak vznikla pri Slovenskom gajdošskom združení hudobná formácia s rovnakým názvom.
Slovenské gajdošské združenie sa zaoberá štúdiom archaických foriem súčasného slovenského hudobného folklóru (nielen gajdošského) a snaží sa využívať celú šírku jeho inštrumentára. Na svojich predstaveniach, oblečení do tradičných kostýmov, hrajú pori husliach, base a gajdách aj na fujare, pastierskych píšťalkách a mnohých iných ĺudových nástrojoch. Pri snahe dopátrať sa ku historickým informáciám o ľudovej hudbe sa členovia Združenia bližšie zoznámili so zápismi piesní a tancov z územia Slovenska zo 16. až 18. storočia, ktoré ich mimoriadne zaujali. Dnes sú ťažiskom historickej časti repertoáru Slovenského gajdošského združenia rekonštrukcie práve týchto piesní a tancov. Hlavnými zdrojmi zápisov a inšpirácie sú : Vietorisov kódex, levočský Pestrý zborník, tance zapísané D. G. Speerom, Melodiárium Anny Szirmay-Keczer, Uhrovská zbierka, či Paschova a Zrunekova Prosae Pastorales. V týchto rekonštrukciách sú použité aj historické hudobné nástroje, ako ninera trumscheidt (tromba marina), šalmaj a iné. Mnohí z členov tejto formácie ovládajú hru na niekoľko nástrojov a sú aj vynikajúcimi spevákmi.
Súčasný hudobný folklór však naalej zostáva objektom záujmu muzikantov Slovenského gajdošského združenia, a snažia sa v ňom nájsť odpovede na hudobné otázky minulých storočí. Vlastné výskumy po dedinách, výchovné koncerty pre deti, aktívne hranie pri rôznych príležitostiach počas roka, ako aj práca vo folklórnych súboroch to iste potvrdzujú.
Samostatné zahraničné turné súboru:
Francúzsko, Poľsko, Rakúsko, Taliansko, Česká Republika, Izrael.