SVK
V rámci ERASMUS+ projektu » The Network of European Bagpipers« sa Lukáš Lacko, Tomáš Blažek a Matúš Kovár zúčastnili na druhom podujatí tohto projektu organizovanom v Gruzínsku. Počas tejto programom nabitej 5 dňovej výpravy sme navštívili oblasti krajiny Racha a Adžara, ktoré majú významnú gajdošskú históriu.
V dedine Oni v oblasti Racha sme sa stretli s významným miestnym gajdošom a spevákom Tornike Skhiereli, ktorý nám predstavil hru na gajdy a iné tradičné hudobné nástroje z jeho oblasti. Na ceste z Oni do Kedy sme sa cestou zastavili v dedine Sakao. Miestny gajdoš Levan Berelidze nám so svojou rodinou predstavil miestnu hru na gajdy a piesne. Tornike a Levan sú obaja aktívne pôsobiaci v kultúre naprieč celým Gruzínskom, kde sa venujú nielen zachovaniu gajdošskej kultúry, ale aj miestnym viachlasným spevom a výuke tanca. Záverečná destinácia našej výpravy za poznaním gruzínskych zvykov a gajdošskej kultúry bola v meste Keda (Merisi), kde nás poctili svojou návštevou a hrou miestni gajdoši Murad Tavartkiladze a Temur Ardzenadze. Obaja títo gajdoši majú veľmi prirodzený štýl hry, čím ľahko zaujmú diváka. Jednoducho je radosť ich počúvať a sledovať, ako si hru užívajú.
Počas celej výpravy sme cítili, že miestne tradície sú súčasťou každodenného života ľudí. V každej oblasti sme mohli stretnúť ľudí, ktorí si na ulici spoločne spievali ľudové piesne, alebo sa pri hre na gajdy prirodzene zapojili s tancom a spevom. Pohostinstvo bolo počas celej návštevy nadmieru našej spokojnosti, čo podčiarkovalo celkový veľmi dobrý dojem z tejto návštevy.
Zmysel tohto projektu sa postupne napĺňa, keďže môžeme sledovať vznik nových priateľstiev medzi účastníkmi, čo dobudúcna prispeje k medzinárodnej spolupráci a vytváraniu možností na prezentovanie našej gajdošskej kultúry v zahraničí.
Program: Erasmus+ Partnerstvá spolupráce vo vzdelávaní dospelých projekt „Sieť európskych gajdošov“
Partneri programu:
Suiti Cultural Heritage Foundation (Lotyšsko) – Koordinujúci partner;
Centre of Croatian traditional instruments (Chorvátsko);
Associazione culturale Multietnica (Taliansko);
Asociación Gaiteros de Graus (Španielsko);
Cech slovenskych gajdosov (Slovensko);
V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire (Gruzínsko)
EN
As part of the ERASMUS+ project »The Network of European Bagpipers«, Lukáš Lacko, Tomáš Blažek and Matúš Kovár took part in the second event of this project organized in Georgia. During this 5-day trip, we visited the regions of Racha and Adjara, which have a significant bagpipe history.
In the village of Oni in the Racha region, we met a prominent local bagpiper and singer, Tornike Skhiereli, who introduced us to playing the bagpipes and other traditional musical instruments from his area. On the way from Oni to Keda, we stopped at the village of Sakao. The local bagpiper Levan Berelidze and his family introduced us to the local bagpipe game and songs. Tornike and Levan are both active in culture throughout Georgia, where they are dedicated not only to the preservation of bagpipe culture, but also to local polyphonic singing and dance lessons. The final destination of our journey to get to know Georgian manners and bagpipe culture was in the city of Keda (Merisi), where local bagpipe players Murad Tavartkiladze and Temur Ardzenadze honored us with their visit and play. Both of these bagpipers have a very natural playing style, which easily captivates the audience. It is simply a joy to listen to them and watch them enjoy the game.
During the entire expedition, we felt that local traditions are part of people’s everyday life. In every area, we could meet people who sang folk songs together on the street, or naturally joined in dancing and singing while playing the bagpipes. The hospitality was beyond our satisfaction during the entire visit, which underlined the overall very good impression of this visit.
The meaning of this project is gradually being fulfilled, as we can observe the formation of new friendships between the participants, which in the future will contribute to international cooperation and the creation of opportunities to present our bagpipe culture abroad.
Program: Erasmus+ Partnerships of cooperation in adult education project „Network of European bagpipers“
Program partners are:
Suiti Cultural Heritage Foundation (Latvia) – Coordinating partner;
Centre of Croatian traditional instruments (Croatia);
Associazione culturale Multietnica (Italy);
Asociación Gaiteros de Graus (Spain);
Cech slovenskych gajdosov (Slovakia);
V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire (Georgia)