SVK
Cech slovenských gajdošov sa zapojil do programu Erasmus+ „Sieť európskych gajdošov“.
Návšteva Slovenska
Pri príležitosti pozvania priateľov z projektu ERASMUS+ » The Network of European Bagpipers« zástupcovia Cechu slovenských gajdošov Tomáš Blažek, Matúš Kovár a Lukáš Lacko zorganizovali podujatie v rámci ktorého mali možnosť účastníci tohto projektu nazrieť do najvýznamnejších gajdošských regiónov na Slovensku.
Vo štvrtok 4. apríla sme sa s účastníkmi stretli na spoločnej večeri v Bratislave, kde sme mali možnosť pospomínať a nadviazať na spoločné témy z predošlých podujatí. Po dobrej večeri sme sa vybrali na prechádzku centrom odkiaľ sme pokračovali na hotel, kde boli účastníci ubytovaní.
Piatok začal návštevou divadla Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK), kde nás čakala prednáška od Ing. Milana Ruska a doc. Mgr. Juraj Hamar, CSc. na tému „Gajdošská kultúra na Slovensku a UNESCO“. Prednášku uzatváralo pozvanie na chutný obed v reštaurácií SĽUK, odkiaľ sme sa presunuli do autobusu a vybrali na cestu do Mojmíroviec. V Mojmírovciach nás do svojej dielne pozval Majster Robert Žilík, ktorý nám okrem prednesu príbehov o živote gajdošov v danej oblasti predviedol spolu s jeho manželkou Máriou Žilíkovou- Mandákovou a Tomášom Blažekom aj hru na archaické hudobné nástroje za danej oblasti, ktoré mu mimo iného vytvárajú aj úžasnú atmosféru v jeho ateliéri. Následný program dňa plynule prešiel k spoločnej večeri na ubytovaní a voľnému muzicírovaniu v spoločenskej miestnosti penziónu, čomu boli nadšení aj sami majitelia.
Na tretí deň bolo naplánované veľké množstvo aktivít a cestovania. Deň začínal v Mojmírovciach kde v doobedných hodinách majster Lukáš Lacko prednášal na tému „Udržateľnosť gajdošskej tradície na Slovensku“. Po krátkej prestávke na kávu sme sa vybrali na cestu smerom do Detvianskej Huty, kde nás čakal a vo svojej dielni privítal majster a znamenitý výrobca gájd Juraj Dufek. Po predstavení svojej dielne a krátkej diskusia medzi Jurajom a návštevníkmi sme prijali pozvanie od Juraja k nemu domov kde nás privítala a pohostila jeho manželka Mirka s deťmi. Stačilo nám zbehnúť nižšie do doliny, aby sme navštívili známy statok Jozefa Kučeru, ktorý sa značí spôsobom života a chovania zverov na statku tak, ako to bolo pre tento región zvyčajné v dávnych časoch. Po tejto zaujímavej skúsenosti sme sa museli poponáhľať do autobusu, lebo nás čakala ešte dlhá cesta, ktorá končila v našej tretej a poslednej gajdošskej oblasti v Oravskej Polhore.
Ráno sme sa po raňajkách odobrali do Európskeho centra gajdošskej kultúry, ktoré je pýchou tejto obce. V prednáškovej sále tohto centra sa prezentácie ujal Matúš Kovár, ktorý účastníkom a verejným záujemcom odprezentoval Cech slovenských gajdošov, vďaka čomu mohli účastníci bližšie nahliadnuť do jeho fungovania a histórie. Po obede sme sa opäť vrátili do Európskeho centra gajdošskej kultúry, no tentoraz nás už privítali miestni gajdoši a muzikanti na čo nadviazal koncert účastníkov projektu z rôznych krajín pre miestnych obyvateľov. Po skončení koncertu sme sa vybrali na cestu do Bratislavy odkiaľ sa každý z účastníkov vybral podľa svojich možností domov.
Bolo nám cťou predstaviť našim zahraničným priateľom odkiaľ pochádzajú naša gajdošská tradícia.
EN:
On the occasion of inviting friends from the ERASMUS+ project “The Network of European Bagpipers”, representatives of the Guild of Slovak Bagpipers Tomáš Blažek, Matúš Kovár, and Lukáš Lacko organized an event during which participants of this project had the opportunity to look into the most significant bagpipe regions in Slovakia.
On Thursday, April 4, we met with the participants at a joint dinner in Bratislava, where we had the opportunity to reminisce and connect on common topics from previous events. After a good dinner, we went for a walk in the center from where we continued to the hotel where the participants were accommodated.
Friday began with a visit to the theater of the Slovak Folk Art Collective (SĽUK), where we were waiting for a lecture from Ing. Milan Rusko and doc. Mgr. Juraj Hamar, CSc. on the topic “Bagpipe culture in Slovakia and UNESCO”. The lecture was concluded with an invitation to a delicious lunch at the SĽUK restaurant, from where we moved to the bus and set off for Mojmírovce. In Mojmírovce, Master Robert Žilík invited us to his workshop, where he, along with his wife Mária Žilíková- Mandáková and Tomáš Blažek, demonstrated playing archaic musical instruments from the given area, which among other things also create an amazing atmosphere in his studio. The subsequent program of the day smoothly transitioned to a joint dinner at the accommodation and free music-making in the social room of the pension, which was also enthusiastic by the owners themselves.
The third day was planned with a large number of activities and travel. The day began in Mojmírovce where in the afternoon hours master Lukáš Lacko lectured on the topic “Sustainability of bagpipe tradition in Slovakia”. After a short coffee break, we set off for Detvianska Huta, where we were welcomed and greeted in his workshop by the master and famous bagpipe maker Juraj Dufek. After presenting his workshop and a short discussion between Juraj and the visitors, we accepted an invitation from Juraj to his home where we were welcomed and hosted by his wife Mirka with children. We just had to run down to the valley to visit the famous farm of Jozef Kučera, which is characterized by the way of life and behavior of animals on the farm as it was usual for this region in ancient times. After this interesting experience, we had to hurry to the bus, because we were still waiting for a long journey, which ended in our third and last bagpipe area in Oravská Polhora.
In the morning, after breakfast, we went to the European Center of Bagpipe Culture, which is the pride of this village. In the lecture hall of this center, the presentation was taken over by Matúš Kovár, who presented the Guild of Slovak Bagpipers to the participants and the public, thanks to which the participants could take a closer look at its operation and history. After lunch, we returned to the European Center of Bagpipe Culture, but this time we were already welcomed by local bagpipers and musicians, which was followed by a concert of project participants from various countries for local residents. After the concert, we set off for Bratislava from where each of the participants went home according to their possibilities.
It was an honor for us to introduce our foreign friends to where our bagpipe tradition comes from.
- Suiti Cultural Heritage Foundation (Latvia) – Coordinating partner;
- Centre of Croatian traditional instruments (Croatia);
- Associazione culturale Multietnica (Italy);
- Asociación Gaiteros de Graus (Spain);
- Cech slovenskych gajdosov (Slovakia);
- V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire (Georgia)
Prezentácia o miestnej gajdošskej kultúre/Presentation about the local bagpipe culture: Presentation Erasmus bagpipers SLOVAKIA