Skip to main content

SVK🇸🇰 

Cech slovenských gajdošov sa zapojil do programu Erasmus+ „Sieť európskych gajdošov“.

Návšteva Slovenska

Pri príležitosti pozvania priateľov z projektu ERASMUS+ » The Network of European Bagpipers« zástupcovia Cechu slovenských gajdošov Tomáš Blažek, Matúš Kovár a Lukáš Lacko zorganizovali podujatie v rámci ktorého mali možnosť účastníci tohto projektu nazrieť do najvýznamnejších gajdošských regiónov na Slovensku.

 

Vo štvrtok 4. apríla sme sa s účastníkmi stretli na spoločnej večeri v Bratislave, kde sme mali možnosť pospomínať a nadviazať na spoločné témy z predošlých podujatí. Po dobrej večeri sme sa vybrali na prechádzku centrom odkiaľ sme pokračovali na hotel, kde boli účastníci ubytovaní.

 

Piatok začal návštevou divadla Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK), kde nás čakala prednáška od Ing. Milana Ruska a doc. Mgr. Juraj Hamar, CSc. na tému „Gajdošská kultúra na Slovensku a UNESCO“. Prednášku uzatváralo pozvanie na chutný obed v reštaurácií SĽUK, odkiaľ sme sa presunuli do autobusu a vybrali na cestu do Mojmíroviec. V Mojmírovciach nás do svojej dielne pozval Majster Robert Žilík, ktorý nám okrem prednesu príbehov o živote gajdošov v danej oblasti predviedol spolu s jeho manželkou Máriou Žilíkovou- Mandákovou a Tomášom Blažekom aj hru na archaické hudobné nástroje za danej oblasti, ktoré mu mimo iného vytvárajú aj úžasnú atmosféru v jeho ateliéri. Následný program dňa plynule prešiel k spoločnej večeri na ubytovaní a voľnému muzicírovaniu v spoločenskej miestnosti penziónu, čomu boli nadšení aj sami majitelia.

 

Na tretí deň bolo naplánované veľké množstvo aktivít a cestovania. Deň začínal v Mojmírovciach kde v doobedných hodinách majster Lukáš Lacko prednášal na tému „Udržateľnosť gajdošskej tradície na Slovensku“. Po krátkej prestávke na kávu sme sa vybrali na cestu smerom do Detvianskej Huty, kde nás čakal a vo svojej dielni privítal majster a znamenitý výrobca gájd Juraj Dufek. Po predstavení svojej dielne a krátkej diskusia medzi Jurajom a návštevníkmi sme prijali pozvanie od Juraja k nemu domov kde nás privítala a pohostila jeho manželka Mirka s deťmi. Stačilo nám zbehnúť nižšie do doliny, aby sme navštívili známy statok Jozefa Kučeru, ktorý sa značí spôsobom života a chovania zverov na statku tak, ako to bolo pre tento región zvyčajné v dávnych časoch. Po tejto zaujímavej skúsenosti sme sa museli poponáhľať do autobusu, lebo nás čakala ešte dlhá cesta, ktorá končila v našej tretej a poslednej gajdošskej oblasti v Oravskej Polhore.

 

Ráno sme sa po raňajkách odobrali do Európskeho centra gajdošskej kultúry, ktoré je pýchou tejto obce. V prednáškovej sále tohto centra sa prezentácie ujal Matúš Kovár, ktorý účastníkom a verejným záujemcom odprezentoval Cech slovenských gajdošov, vďaka čomu mohli účastníci bližšie nahliadnuť do jeho fungovania a histórie. Po obede sme sa opäť vrátili do Európskeho centra gajdošskej kultúry, no tentoraz nás už privítali miestni gajdoši a muzikanti na čo nadviazal koncert účastníkov projektu z rôznych krajín pre miestnych obyvateľov. Po skončení koncertu sme sa vybrali na cestu do Bratislavy odkiaľ sa každý z účastníkov vybral podľa svojich možností domov.

 

Bolo nám cťou predstaviť našim zahraničným priateľom odkiaľ pochádzajú naša gajdošská tradícia.

EN🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿:

On the occasion of inviting friends from the ERASMUS+ project “The Network of European Bagpipers”, representatives of the Guild of Slovak Bagpipers Tomáš Blažek, Matúš Kovár, and Lukáš Lacko organized an event during which participants of this project had the opportunity to look into the most significant bagpipe regions in Slovakia.

On Thursday, April 4, we met with the participants at a joint dinner in Bratislava, where we had the opportunity to reminisce and connect on common topics from previous events. After a good dinner, we went for a walk in the center from where we continued to the hotel where the participants were accommodated.

Friday began with a visit to the theater of the Slovak Folk Art Collective (SĽUK), where we were waiting for a lecture from Ing. Milan Rusko and doc. Mgr. Juraj Hamar, CSc. on the topic “Bagpipe culture in Slovakia and UNESCO”. The lecture was concluded with an invitation to a delicious lunch at the SĽUK restaurant, from where we moved to the bus and set off for Mojmírovce. In Mojmírovce, Master Robert Žilík invited us to his workshop, where he, along with his wife Mária Žilíková- Mandáková and Tomáš Blažek, demonstrated playing archaic musical instruments from the given area, which among other things also create an amazing atmosphere in his studio. The subsequent program of the day smoothly transitioned to a joint dinner at the accommodation and free music-making in the social room of the pension, which was also enthusiastic by the owners themselves.

The third day was planned with a large number of activities and travel. The day began in Mojmírovce where in the afternoon hours master Lukáš Lacko lectured on the topic “Sustainability of bagpipe tradition in Slovakia”. After a short coffee break, we set off for Detvianska Huta, where we were welcomed and greeted in his workshop by the master and famous bagpipe maker Juraj Dufek. After presenting his workshop and a short discussion between Juraj and the visitors, we accepted an invitation from Juraj to his home where we were welcomed and hosted by his wife Mirka with children. We just had to run down to the valley to visit the famous farm of Jozef Kučera, which is characterized by the way of life and behavior of animals on the farm as it was usual for this region in ancient times. After this interesting experience, we had to hurry to the bus, because we were still waiting for a long journey, which ended in our third and last bagpipe area in Oravská Polhora.

In the morning, after breakfast, we went to the European Center of Bagpipe Culture, which is the pride of this village. In the lecture hall of this center, the presentation was taken over by Matúš Kovár, who presented the Guild of Slovak Bagpipers to the participants and the public, thanks to which the participants could take a closer look at its operation and history. After lunch, we returned to the European Center of Bagpipe Culture, but this time we were already welcomed by local bagpipers and musicians, which was followed by a concert of project participants from various countries for local residents. After the concert, we set off for Bratislava from where each of the participants went home according to their possibilities.

It was an honor for us to introduce our foreign friends to where our bagpipe tradition comes from.

This project was made possible thanks to the support from the program: Erasmus+ Cooperation Partnerships in Adult Education project „The Network of European Bagpipers“.
 
Project partners are:
  • Suiti Cultural Heritage Foundation (Latvia) – Coordinating partner;
  • Centre of Croatian traditional instruments (Croatia);
  • Associazione culturale Multietnica (Italy);
  • Asociación Gaiteros de Graus (Spain);
  • Cech slovenskych gajdosov (Slovakia);
  • V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire (Georgia)

Prezentácia o miestnej gajdošskej kultúre/Presentation about the local bagpipe culture: Presentation Erasmus bagpipers SLOVAKIA

Vážení páni majstri, milí tovariši a učni cechu gajdošského.V mene rady CSG si Vás dovoľujem pozvať na Valné zhromaždenie cechu, ktoré sa bude konať v sobotu dňa 22. februára 2020 o 9,30 v zasadačke obecného úradu v Malej Lehote, v rámci Medzinárodného gajdošského festivalu ,,Gajdošské fašiangy „. Prosíme všetkých členov o účasť na tomto dôležitom stretnutí  tak, aby ste svojimi postrehmi a pripomienkami zlepšili  organizáciu a chod nášho gajdošského spoločenstva. Prosím však predovšetkým  pánov majstrov cechu, aby sa  zúčastnili v čo možno najhojnejšom počte z dôvodu schvaľovania upravených stanov cechu a voľbe nového zloženia rady CSG, ktorá Vás bude zastupovať na ďalšie volebné obdobie. V prípade neúčasti prosíme o podanie svojho mandátu niektorému majstrovi cechu, ktorý má Vašu dôveru a mieni sa zasadania cechu zúčastniť. Ďalej Vás prosím o podávanie návrhov na Vašu predstavu o  zložení novej  rady CSG. Poprosil by som Vás zároveň o podávanie návrhov na nových členov cechu tj. učňov  a ďalších členov o požiadavku vykonania tovarišských a majstrovských skúšok, ktorémukoľvek  členovi Cechovej rady. Obed a občerstvenie bude zabezpečené zdarma. Cestovné výlohy budú hradené len účinkujúcim v rámci festivalu. predsa ešte jedna prosba, doneste si so sebou hotovosť na zaplatenie členského príspevku. Tovariš 10€ a majstri 20€. prípade neúčasti peniaze môžete poslať po niektorom s kolegov vo Vašej blízkosti príp. na účet : ČSOB a.s. SK18 7500 0000 0040 1972 6379.

     S pozdravom Jaroslav Chalupka , sekretár .

Ctení páni majstri cechu gajdošského, vážení tovariši, milí učni.
 
V rámci Gajdošských fašiangov (1.-2.-3. marca 2019) sa bude v sobotu 2. marca 2019 o 09:30 hod. vo Veľkej Lehote konať Valná hromada cechu. Jej súčasťou, okrem iných dôležitých bodov, bude ako už býva zvykom i prijímanie nových učňov, tovarišov i majstrov nášho gajdošského cechu. Títo by mali buď na podnet svojich učiteľov, majstrov, alebo pri tovarišoch z vlastnej vôle podstúpiť pred cechové majstrovské zhromaždenie a zložiť skúšky potrebné pre ďalší postup v hierarchii cechu (učni budú len predstavení). Preto chcem poprosiť všetkých tých ktorých sa to týka, tj. majstrov a tovarišov, aby radu cechu prosím informovali. Je potrebné brať na zreteľ okrem zvládnutej techniky hry na gajdy i vek (pre učňov ktorí by chceli robiť skúšky na tovariša je ročník nar. 2001) a doba pôsobenia na poste učňa, príp. tovariša (3 roky).
 
Rada CSG.

Vážení gajdoši a priaznivci cechu gajdošského.

  • Ako každý rok, tak ani  tento nie je výnimkou , že po Gajdovačke (Medzinárodný gajdošský festival )v Oravskej Polhore, začína príprava na druhý významný gajdošský sviatok a tou sú Gajdošské fašiangy .Festival gájd sa začína piatkom v Malej Lehote a pokračuje sobotným programom vo Veľkej Lehote a Jedľových Kostoľanoch.Všetko potom vyvrcholí nedeľnými svätými omšami vo všetkých usporiadateľských obciach.Termín podujatia 1.-2.-3.marca 2019 .Pomaly ale isto pripravujeme program a zostavu účinkujúcich z Našich  ale i vzdialenejších zahraničných končín.Po konečnom rozhodnutí ktoré je tak trochu aj vo Vašich rukách , budete oficiálne pozvaní a informovaní so všetkým čo k tomu prináleží, (program , ubytovanie ,strava  a cestovné výlohy ). Keďže , sa v rámci tohoto podujatia koná vždy v sobotu dopoludnia Valná hromada cechu , tentoraz vo Veľkej Lehote  , je potrebné aby ste sa do programu zapojili i tí členovia cechu s ktorými sa z časového dôvodu  do hlavného programu nepočíta. Veď účasť na gajdošskej schôdzi je po členskom príspevku Vaša druhá bohumilá povinnosť .Prísť aspoň na jeden deň , stretnúť sa s gajdošmi , priateľmi a známymi je predsa fajn. Účastnikom hromady poskytnú zúčastnené obce celodenné stravovanie .Cestovné výlohy a ubytovanie budú okrem účinkujúcich uhradené i pochôdzkárom , ktorí sa do fašiangového programu zapoja po dohode s organizátormi, teda cechom a obcami.Na  ďalší rok sa gajdoši a gajdošské skupiny prestriedajú  tak , aby možnosť účinkovať na festivale dostali postupne všetci tí  ktorí o to prejavia záujem .Na záver by sme  mali  voči Vám jedno prianie .Aby sme sa na gajdošských ale i folklórnych podujatiach stretávali častejšie , aj keď nie sme na ne usporiadateľmi pozvaní . Stretnutie pri gajdošskej muzike je pre Nás všetkých príjemné na ktoromkoľvek  festivale .Tak ako tomu bolo aj na  gajdošskom dvore v Detve .Tu ste osobnou účasťou a svojou hrou oslovili široké masy divákov  ktorí sa na dvore pristavili práve kvôli Vám .Ono nakoniec osobnými hráčskymi  stretnutiami a tým aj štýlmi hry na gajdy Nás všetkých po inštrumentálnej stránke posúvajú dopredu .Tak úroveň Slovenskej gajdošskej kultúry môže veselo napredovať . Rada CSG.

NOVO PRIDANÉ:

 

Pozrite si pozvánku na Gajdošský dvor 2019 v Detve na našom facebooku.

(pre tých čo nemajú facebook si pozvánku môžu stiahnuť „TU“)

Video: Matúš Kovár hrá na hrubých gajdách v SĽUKU

29.-30. september – Babohorská jeseň (Oravská Polhora)

13. – 16. september – World Music Festival Bratislava

Bližšie info TU

7.- 9. september 2018 – Gajdovačka,

Medzinárodný gajdošský festival (Oravská Polhora)

Bližšie info TU

Gazdovanie na Hriňovských lazoch (Hriňová) 17. – 18.8.2018

Bližšie info TU

HONTIANSKA PARÁDA HRUŠOV 17. – 18. 8. 2018

Bližšie info TU

NAJBLIŽŠIA UDALOSŤ

3.-5. august – Podroháčske folklórne slávnosti (Zuberec)

Bližšie info TU

Milí gajdoši.

S hlbokým smútkom Vám oznamujeme, že dňa 14-tého júla 2018, v sobotu večer vo veku 76.rokov nás navždy opustil vzácny človek Milan Štesko. Bol jedným zo zakladajúcich členov gajdošského cechu a znamenitý znalec Valaskej kultúry na Slovensku. Ešte pred týždňom sa zúčastnil na Podpolianskych folklórnych slávnosti 2018 v Detve ako člen poroty na súťažnej prehliadke výrobcov ľudových hudobných nástrojov Instrumentum excellens, na ktoré dostal pozvanie na základe doporučenia rady CSG. Pri tejto príležitosti navštívil aj Gajdošský dvor, kde sa s mnohými z nás stretol v priateľskej besede. Svojou skromnosťou a záujmom o dianie vo dvore bol jeho ozdobou. Tí, ktorí ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Česť jeho pamiatke.

Rada CSG.

 

Pohrab bude vo štvrtok 19. Júla o 12.00 hodine v krematóriu v Kremničke.

Najbližšia udalosť.

22. júl – Festival Goralskej kultúry GORALFEST

pod Pilskom a B. Horou (Sihelné)

Viac info TU

Najbližšia udalosť.

14. júl – 15. júl – Bačovské dni Malatiná

Viac info TU

Milí gajdoši a priatelia cechu gajdošského. Tak ako vlani, i tento rok Rada cechu v spolupráci s dôvernými priateľmi cechu pripravuje v dňoch 12. -13. -14. júla 2019 Gajdošský dvor v Detve, ako súčasť Folklórnych slávnosti pod Poľanou. Preto Vás v mene CSG chcem o tejto milej udalosti informovať a zároveň na túto akciu čo najsrdečnejšie pozvať. Členov a priateľov cechu, rodinných príslušníkov, ale i ľudí z ulice ktorí milujú folklór a hlavne gajdošskú muziku a kultúru. No najdôležitejšie bude, aby sa na tomto podujatí zúčastnilo čo najviac gajdošov, členov, ale i nečlenov cechu, ktorí svojou hrou vytvoria tú pravú atmosféru gajdošského dvora. Preto by som Vás chcel poprosiť o predbežné informácie, kto by sa tohoto podujatia zúčastnil, prípadne na koľko dní, alebo dátum predbežnej účasti. Je to samozrejme nezáväzné. Pre Nás organizátorov bude táto informácia veľmi nápomocná na zabezpečenie bezproblémového priebehu tejto významnej gajdošskej akcie CSG. Postupne budeme gajdošskú pospolitosť o všetkom informovať. Kto by mal záujem a chuť pomôcť pri organizovaní dvora budeme sa na Vašu spoluprácu o to viac tešiť. Prosím dajte o sebe vedieť, aj telefonicky 0915 433 579. V mene rady CSG Jaroslav Chalupka (sekretár CSG)